"Жаңажол ауылының негізгі орта мектебі Ерейментау ауданы білім бөлімі Ақмола облысының білім басқармасы" КММ
  КГУ "Основная средняя школа села Жанажол отдела образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области"  

СоцСети

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақ жоспары Қалқаман-Мамыр поэмасы

26.03.2018

8-сынып

Сабақтың

тақырыбы: Шәкерім «Қалқаман

–Мамыр» поэмасы.

Сабақтың

мақсаты:

1.Поэмаға

әдеби талдау жасау, әдебиет теориясы бойынша кейіпкер туралы түсініктерін

кеңейте отырып, Қалқаман, Көкенай әрекетіне екі түрлі көзқарасты баға беру.

2.Оқушылардың

шығармашылықпен жұмыс істеуіне ықпал ету, сыни ойлау қабілетін дамыту, танымдық

көзқарасын қалыптастыру.

3.Сабақты

өмірмен байланыстыра отырып, кейіпкерлер әрекетіне екі түрлі көзқараста баға

беру арқылы рухани- адамгершілік тәрбиесін беру.

Күтілетін нәтиже:

-Поэмаға

толық теориялық талдау жасау, кейіпкерлер бейнесін толық ашу.

Сабақтың түрі:

Әдіс-тәсілдер: топтастыру, топтық жұмыс, «Автор

орындығы» стратегиясы

Сабақтың барысы:

 Ұйымдастыру кезеңі.

І.Қызығушылықты ояту.

Мәлімет

жинау.

Шәкерім

туралы тағы не білдім?

«Топтастыру»

ІІ.Мағынаны тану.

1-топ.Поэманы

сюжеттік композициялық құрылысына талдау.

2-топ.Қандай

салт-дәстүрлер кездеседі, көркемдегіш құралдарды анықтау.

 

1-топ тапсырмасы.

1.Оқиғаның басталуы.Кейіпкерледі автордың таныстыруы.

2.Оқиғаның дамуы.Қалқаман мен Мамырдың бір-бірін ұнатуы, бастаңғы жасауы,

сөз байласуы.

3.Шарықтау шегі.Екі жастың верттесіп қалуы, Мәмбетейлер мен Тобықты

руының жанжалдасуы.

4.Шиеленесуі.Бірін-бір ұнатқан екі жастың қосылуы.

5.Оқиғаның шешімі. Мамырдың аянышты өлімі, Қалқаманның елден кетуі.

2-топ тапсырмасы.

Салт-дәстүрлер:

-Жақыннан

қыз алмау;

-уәдеге

беріктік;

-қалың

мал беру;

-құда

түсу;

-бастаңғы

жасау;

-бата

беру.

Көркемдегіш құралдар:

-монолог;

-эпитет;

-теңеу;

-баяндау;

-суреттеу.

ІІІ.Ой толғаныс.

Көкенайға

хат жазу.

«Автор

орындығы» стратегиясы.

Дебат-

сайыс. «Егер мен Әнет бабаның орнында болсам»

 

Бағалау.

 

 

Просмотров: 691


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст